Beton je možná nečekaný, ale o to zajímavější materiál pro výrobu šperků. Podívejte se, jakým způsobem přeměňujeme tuto drsnou hmotu v originální ozdoby ve firmě Švec beton.
Ta je velmi lehká a zároveň odolná. Sami jsme ji vyvinuli. Pro její výrobu používáme bílý dánský cement té nejvyšší jakosti a tříděný křemičitý písek. Naše šperky navíc ošetřujeme speciálním nátěrem, který odpuzuje vodu. Díky němu se nepoškodí v dešti ani při koupání.
Každý šperk ručně odléváme do formy, ze které ho osvobodíme až po 24 hodinách. Následně necháváme odlitek tvrdnout po 30 dní, aby beton vyzrál a získal maximální pevnost. Poté ho ručně brousíme, očišťujeme a případně na něj nanášíme potisk. V závěrečné fázi se šperk ručně kompletuje, aby z něj vznikl jedinečný originál.
Šperky z betonu jsou nejen překvapivě lehké (naše náušnice váží od 0,2 do 2 gramů), ale beton samotný je také zcela přírodní a hypoalergenní. Kovový dřík a zapínání jsou vyrobeny z chirurgické oceli, která je šetrná k uším a také zcela bez alergenů. Lepený spoj pak vytváříme pomocí pryskyřice, která má vynikající životnost a je šetrná vůči pokožce.
Protože jsou naše šperky ošetřeny speciálním nátěrem odolným proti vodě, můžete s nimi bez ostychů vkročit do deště nebo skočit do bazénu. Nátěr je propustný a pokud šperk po styku s vodou ztmavne, do několika hodin opět vyschne a získá zpět svou původní barvu. Pozor dávejte jen na pád šperku na tvrdou podlahu. Beton je velmi pevný, ale podobně jako keramika také křehký. Mohlo by dojít k odštípnutí hrany šperku.
Pokud si šperky objednáte v našem e-shopu, pošleme vám je v originální betonové krabičce. Ta je nejen chrání při přepravě, ale navíc vám může posloužit jako netradiční šperkovnice. Do ní můžete šperky opět uložit, pokud je zrovna nenosíte. Každý pár náušnic z našeho e-shopu obsahuje dva typy zapínání - motýlka z chirurgické oceli a silikonovou zarážku. Můžete si tak sami vyzkoušet a vybrat, která vám více vyhovuje. Při objednání přes náš e-shop a vyzvednutí v Zásilkovně máte navíc dopravu v rámci ČR zcela zdarma.
Kromě současných českých značek (viz obrázek nahoře) jsou platné všechny puncovní značky, které platily v historii na území Československa a nevyjadřovaly nižší ryzost, než jsou nejnižší ryzosti pro jednotlivé drahé kovy uvedené puncovním zákonem (§3, odst. 2). Tedy značky rakousko-uherské, československé, protektorátní i značky Slovenského štátu. Příkladem je puncovní značka zvaná čejka, používaná do r. 1993 pro ryzost 585/1000, jejíž nákres uvidíte po kliknutí zde. Neplatí ovšem puncy, které byly v době 2. světové války zavedeny na československém území, obsazeném cizími státy (značky rakouské, polské a maďarské). Ostatní platné historické značky jsou publikovány v brožuře ing. Bouši "Seznam puncovních značek platných na území České republiky", poprvé vydané v r. 2008, doplněná reedice 2018. Ta je k dispozici na každém pracovišti PÚ a v elektronické podobě zde.
Na našem území také platí značky Úmluvy o kontrole a označování předmětů z drahých kovů (tzv. Vídeňské konvence), k níž ČR přistoupila 2. listopadu 1994, viz http://www.hallmarkingconvention.org/. Vyobrazení českých konvenčních značek najdete zde, ostatní členské státy Konvence mají svoje konvenční značky obdobné.
Po vstupu ČR do EU byly postupně uznány také puncy některých členských států unie, ke dni aktualizace tohoto textu (6. 1. 2016) jsou to vybrané puncy Estonska, Finska, Chorvatska, Irska, Kypru, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Polska, Portugalska, Slovenska, Slovinska a Velké Británie. Aktuální stav, podrobnější výklad a vyobrazení uznávaných punců naleznete po rozkliknutí tohoto nápisu: Uznávané zahraniční puncy.
V souvislosti se vznikem řady nových pracovišť Puncovního úřadu se ukázalo nezbytným provést rozlišení puncovních značek mezi jednotlivými pracovišti miniaturními písmeny: P-Praha, J-Jablonec nad Nisou, B-Brno, O-Ostrava, T-Turnov, R-Tábor, Z-Plzeň, L-Olomouc, H-Hradec Králové, K-Červený Kostelec. Tato písmena jsou situována v blízkosti čísla ryzosti a jsou orientována kolmo ke svislé ose značky, čímž jsou odlišeny značky vyrážené Puncovním úřadem Slovenské republiky, jehož jinak shodné značky obsahují miniaturní písmena orientovaná rovnoběžně se svislou osou puncovní značky. Toto rozlišení je zaváděno postupně, stávající značky jsou užívány do vyčerpání zásob. Zboží se považuje za řádně opuncované bez ohledu na pracoviště či úřad, který je označil, a nevyžaduje se další dodatečné přezkoušení či označení.